Mistrovství Jižní Ameriky

Oficiální výsledky na 5km a nyní již i na 10km.

Prvním letošním kontinentálním šampionátem plaveckých sportů je Mistrovství Jižní Ameriky, které se koná v Medelílnu v Kolumbii. Již po šesté je jeho součástí i dálkové plavání, konkrétně závody na 5 a 10 kilometrů. Obhajujícími šampiony z předcházejícího mistrovství v brazilském Sao Paulu jsou Brazilci Luiz Lima na 5km a Allan do Carmo na 10km a v obou závodech Chilanka Kristel Köbrich.

V úterý 23.3.2010 proběhl závod na 5 kilometrů a novou mistryní se stala podle očekávání Brazilka Ana Cunha, která se po dvou stříbrech ze Sao Paula dočkala zlaté medaile, jakkoliv se o ní musí dělit s Venezuelkou Andreinou Pinto (v Sao Paulu bronz na 10km), se kterou dohmátla ve shodném čase. I proto výsledky ještě nejsou oficiální. Bronz v každém případě získala Ekvádorka Rosalta Caldas s třívteřinovou ztrátou a o jedinou vteřinu před čtvrtou Argentinkou Antonellou Bogarin.

I závod mužů zažil dělení medaile, byť bronzové, pro kterou společně dohmátli nám velice známý Argentinec Damian Blaum spolu s Venezuelanem Erwinem Maldonado. Stříbro vybojoval obhájce zlata na desítce Brazilec Allan do Carmo, který se musel překvapivě sklonit před zlatým Ekvádorcem Alejandrem Endericem. Na stříbrného muže ze Sao Paula Chilana Roberta Penailillo zbylo až osmé místo. V každém případě se oni dva stejně jako další z maratonců představí i v bazéně na 800VZ i 1500VZ, Enderico pak i na 200VZ a 400VZ. Pátý doplaval další dobré známý plavec ze světových poháru Argentinec Villagoiz.

Desetikilometrový maraton se plaval ve čtvrtek 25.3.2010 a jihoamerický titul získala Andreina Pinto, která se o něj tentokrát nemusela dělit, byť předstihla svoji největší soupeřku Anu Cunhu pouze o dvě desetiny vteřiny. Získala tak jihoamerický double. Stříbro si odnesla Brazilka Cunha, která díky tomu, že se na dvou tratích rozdělovaly díky shodnému dohmatu o dva dny dříve dvě zlaté medaile, má rovněž zlatou medaili a k ní jednu stříbrnou. Bronz vybojovala Argentinka Antonella Bogarin, na pětce čtvrtá, když si nevděčné čtvrté místo prohodila s Ekvádorkou Rosaltou Nataly Caldas.

Rovněž mužská desítka přinesla double pro Evkádorce Alejandro Enderica. Na stupně vítězů se pak vešli oba bronzoví medailisté z pětky – Erwin Maldonado a Damian Blaum. Hvězda Allana do Carmo tak dále pohasla, když se na stupně nevešel a doplaval při své obhajobě až čtvrtý.