Stojčev dokázal po desáté v řadě vyhrát i Magog (34km)

Sotva jsme smekli klobouk před desátým vítězstvím v řadě v závodě světové maratónské série FINA Grand Prix na jezeře St. Jean na 32 km, musíme Petarovi Stojčevovi pogratulovat znovu. Naprosto stejný kousek se mu povedl i v druhém tradičním maratonu v Kanadě „Traversee Internationale du Lac Memphremagog“ na jezeře „Magog“. 34 kilometrů dlouhý závod vyhrál po desáté, když zde neprohrál nepřetržitě od roku 2001. O odhodlání Stojčeva svědčí i to, že závodům v Kanadě dal po mistrovství světa tamtéž přednost před právě skončeným mistrovstvím Evropy na Balatonu.

Před Stojčevem, který drží i traťový rekord, drželi rekord v počtu vítězství Američan Paul Asmuth, Australanka Shelley Taylor-Smith a Nizozemka Monique Wildschut, kteří v 80. resp. 90. letech zvítězili 6x. Působivá jména jen podrthují Stojčevovu vyjímečnost.

Grand Prix pokračuje tento týden v makedonském Ohridu maratonem na 30km a poslední závod série se koná v říjnu v Emirátech. Závod žen na Magogu vyhrála stejně jako v St. Jean Argentinka Pilar Geijo, která rovněž vede průběžné bodování GP (na rozdíl od Stojčeva, což bude zajímavé v jeho pokusu získat i 10. titul vítěze celkového světového poháru).

Stojčev navíc ohlásil na 10.9. pokus o překonání traťového rekordu na trati nejprestižnějším maratonu v USA Manhattan Island Marathon Swim na 28.5 míle okolo Manhattanu (46km), který od roku 1995 drží fenomenální Australank Shelley Taylor-Smith, která před 20 lety jako jediná žena v historii získala titul mistryně světa na úkor mužů.