Závod Českého poháru ve Slavkově

Dálkoplavecký kalendář nabídl předposlední závod letošního českého poháru, speciální inaugurační závod na tenké hranici mezi letním dálkovým a zimním plaváním ve Slavkově. Záměrem organizátorů tohoto závodu je najít průnik mezi těmito sporty, což se jim beze zbytku podařilo, protože letošní prvotiny se zúčastnila osmdesátka (!!) plavců, kteří si nadšeně soutěž vyzkoušeli. A přestože nakonec teplota vody klesla až na 12.3-12.5°C, což neumožnilo podle pravidel DP (teplota vody pod 14°C) závod obodovat jako letní, plavci, kteří dorazili, si touto skutečností nenechali zkazit náladu a s chutí si třičtvrtěkilometr zaplavali, aby zabodovali alespoň do zimní soutěže, což byl princip duality tohoto podniku. Byl tak položen základní kámen pro dálkoplaveckou soutěž, která navazuje na proslulý Vltavský pohár z konce 80. let, který se v září v Praze plaval na trati 4 km ve vodě o teplotě 14-15°C, či závod z Olešné, který se konal do konce 90. let o posledním zářijovém víkendu a kde bývala vypsaná trať 5 kilometrů, které se ovšem nikdy neplavaly, protože závod se pravidelně zkracoval na 2.5 km a tehdy, když voda dosáhla teploty 13.5°C, byl ročník považován za příjemně teplý.

Závodu ve Slavkově se aktivně zúčastnilo hned 5 členů sekce, takže dálkoví plavci nejspíše o závod v příštím roce nepřijdou, protože již z poměru členů sekce 5:4 je zřejmé, že případný výsledek hlasování by nemohl korespondovat se zápisem z poslední schůze sekce, který naznačuje opak, a stejně tak se závodu zúčastnili hned 2 členové STK (ze 3), byť aktivně pouze polovina z nich, takže je zřejmé, že i v STK by měl mít závod podporu.

Zařazení závodu do ČP DP přitáhlo na start řadu plavců, kteří odplavali v létě desítky kilometrů, a tak jména na výsledkové listině se výrazně neliší od letních soutěží, vždyť 2/3 z nich se v létě ve vodě představilo. Vyhrál 16. v celkovém pořadí Jiří Valášek (SK Náchod) a Eliška Hutová (Univerzita Brna) a z první dvacítky bodování byli mezi prvními pěti hned 3 plavci. A jak by vypadalo bodování, kdyby voda měla 14°C? Nic převratného by se nestalo, i přes obavy některých zelenostolníků, přestože 53 mužů na startu by zajistilo koeficient 1.4 a rozdělilo by se tak 203.7 bodů. Z týmů bojujících o 1. resp. 3. místo by si Bohemians připsali 16 bodů a zvýšili tak náskok na 372 bodů, a SC PA Pardubice body 2, FiBr by ale přeskočil Radbůzu na 9. místě. V jednotlivcích by se změnilo pořadí nejvýše na 40. a 41. místě a pak až ve druhé resp. třetí stovce pořadí.