Nejdelší maraton světa na 88km vyhráli Volpini a Geijo

Plaveckých maratonů delších než světovou plaveckou federací standardizovaná trať na 25km, která se plave v rámci mistrovství světa, mistrovství Evropy a zpravidla i na národních šampionátech (byť u nás se v posledních letech plave 20km – 25km se plavalo naposledy v roce 2001 na Lipně a tehdy si tituly vyplavali Rostislav Vítek a Yvetta Hlaváčová), se plave na světě celá řada. Z těch nejslavnějších např. 57km Santa Fé – Coronda v Argentině, 45.8km Manhattan Island Marathon Swim v USA, 38.6km Tampa Bay Marathon Swim rovněž v USA, 36km Capri – Neapol v Itálii, kde v roce 2009 dokázal zvítězil Rostislav Vítek, 34km Magog v Kanadě, 33.7km Two-way Windermere Lake v Anglii, který se plave jen jednou za 2 roky a kde vyhrál David Čech, 32km v St.Jean v Kanadě, 30km v Ohridu v Makedonii a na Peloponésu v Řecku, 28km Ederle Swim z New Yorku do New Jersey v USA nebo 26.5km v Curychu ve Švýcarsku. Jen jeden jediný je ale ten skutečně nejdelší na světě – 88 kilometrů dlouhý závod Hernandarias – Paraná v Argentině.

I v letošním roce byl součástí světové série Grand Prix a letos v něm největší oddolnost prokázal a premiérové vítězství pohodlně vybojoval Ital Andrea Volpini (na obou snímcích) v čase 9:06 hod. Domácí vycházející hvězda, teprve 22-letý, přesto již zkušený Guillermo Bertola dosáhl zatím svého nejlepšího výsledku druhým místem za 9:11 a třetí místo zůstalo rovněž v Argentině zásluhou Luciana Sallese Rubia, který si tak výrazně vylepšil své dosud nejlepší 10. místo z loňského roku. V průběžném bodování se dostal do čela díky vítězství Volpini s 33 body před Petarem Stojčevem a bude zajímavé sledovat, jak si Stojčev poradí v sezóně, ve které se chce kvalifikovat na Olympiádu do Londýna na krátké desetikilometrové trati, s obhajobou 10 celkových vítězství ve Světovém poháru v řadě.

Mezi ženami potvrdila očekávání favorizovaná Pilar Geijo, která zde vyhrála i vloni, zatímco její reprezentační kolegyně Antonella Bogarin dosáhla na svoji první letošní umístění na stupních vítězů. Třetí doplavala zkušená Španělka Esther Nunez Morera. V čele průběžného bodování je právě Geijo s 37 body před Nunez s 32 body.

Světová série Grand Prix pokračuje v dubnu 15-kilometrovým maratonem v Mexiku (Sumidero), kde se prvně letos představí i Rostislav Vítek, který poplave i následující závod – legendárních 36 kilometrů z ostrova Capri do Neapole, kde se naposledy představil vítězně v roce 2009.

Damien Blaum (ARG) DNS
Ian Van Der Hulst (NED), Ilija Stojanovsli (MKD), Tomi Stefanofski (MKD), Bruno Lemarie (ARG) DNF

9. GABRIEL VILLAGOIZ (ARG) 12

Týden před Hernandarias Paraná se plaval třetí maraton Grand Prix ve Viedmě, o kterém jsme ještě nereferovali. Závod se plaval na netradiční, ale o to zajímavěvjší vzdálenost dvanácti kilometrů. Ty jsou totiž mnohem blíže olympijské desítce a tak nebylo překvapením, že závod byl velice silně obsazen (47 reprezentantů z 15 zemí) a to především jmény, které na nejdelších maratonech Grand Prix nevídáme pravidelně, zato je vídáme v okruhu desetikilometrového světového poháru. Za těchto podmínek, které rozředili průběžné bodování Grand Prix, jak je možné je vidět výše, vyhráli v řece Negro ve vůbec nejjižnějším závodu světa (Patagonie) dvojnásobný držitel stříbra z mistrovství světa Rus Jevgenij Dratčev a Američanka Eva Fabian. Dratčev jen těsně porazil dalšího Rusa Bolšakova a pro bronz doplaval mistr světa na 25km Američan Alex Meyer. To mladičká americká hvězda porazila zkušenou brazilskou superstar Polianu Okimoto výrazně o více než minutu. Třetí doplavala Francouzska Ophelie Asport.