Úvodní závod světového poháru na 10km v Brazílii – výsledky

V Brazilském Santosu (pláž Aparecida na snímku) začal letošní světový pohár na 10 km. Poprvé od loňské tragédie Frana Crippena v Emirátech. Tedy podle nových zpřísněných pravidel FINA, které nade vše staví bezpečnost plavců. Té také byla věnována podstatná část předzávodního technického brífinku a na trati bylo rozmístěno spoustu člunů, kajaků a na závodníky dohlížela i helikoptéra, takže pořadatelé ani FINA nechtěli a ani nesmí ponechat nic náhodě, která si vloni vyžádala cenu nejvyšší. Závod vyhráli Thomas Lurz (Německo), vítěz i posledního tragického závodu ve Fujairah (UAE), a Cecília Biagoli (Argentina), trojnásobná bazénová olympionička.

Na startu úvodního svěťáku předolympijské sezóny resp. olympijské kvalifikační sezóny se sešlo 50 (!!) mužů a 41 žen elitní světové třídy včetně všech největších hvězd a favoritů, tj. s obsazeností na úrovni mistrovství světa. Kvalitě pak v místě odpovídají podmínky pro trénink, servis i bydlení, jak přímo z místa potvrdil náš Honza Pošmourný, který vybojoval solidní  14. místo, když si dokázal poradit se závěrečným sprintem zhruba dvanáctky borců, kteří doplavali v rozmezí pouhých 10 vteřin a kteří plavali v ohromném balíku po celý závod, takže to na bójkách podle toho vypadalo. Pošmy uspěl i přesto, že ho organizátoři ráno spolu s Peruáncema zapomněli v hotelu, takže na místo startu dorazili na vlastní pěst taxíkem pouhých 50 minut před startem, kdy již trenér Tobiáš nastoupil na loď, která ho odvezla na místo občerstvování, kolem kterého však nakonec balík nejel, takže Honza v průběhu závodu neobčerstvoval. Závod mužů v každém případě ovládli stará dobrá velká jména, když za vítězným 31-letým Lurzem, celkovým vítězem světového poháru 2009, si pro druhé místo doplaval bazénový Olympionik a stříbrný na 5km z MS v Římě 2009 Spyridon Gianniotis z Řecka a pro třetí místo Francisco Jose Hervas ze Španělska. Lurz po závodě řekl, že to byl těžký závod, ale že je rád, že vyhrál hned při svém debutu v Santosu.

Jana Pechanová dohmátla skvěle sedmá (!) a potvrdila tak své olympijské ambice, když znovu potvrdila svoji dlouholetou přislušnost k absolutní světové špičce. Ženský závod absolutně ovládli Jihoameričanky, když za vítěznou Argentinkou Biagoli si stříbro vybojovala Brazilka Poliana Okimoto, vítězka světového poháru 2009, a třetí místo Venezuelka Andreina Pinto. Pátá navíc, za čtvrtkou Němkou Donath, která dokázala porazit svoji soukmenovkyni veteránku Maurer, celkovou vítězku světového poháru 2007 a 2008 a druhou 2009 i 2010, na šestém místě, byla další Jihoameričanka a úřadující mistryně světa Cunha (Brazílie). A pak již úřadovala Jana, která si tak dokázala šáhnout na prize-money (do 8. místa).  Jihoameričanky byly pěkně namotivované, vždyť tento závod světového poháru byl pro ně zároveň (!!!) kvalifikačním závodem pro Pan-americké hry v mexické Guadalajaře, kam se mohlo kvalifikovat 7 nejlepších žen (a 7 mužů) z tohoto závodu.

S osmiminutovou ztrátou na Janu doplavala naše druhá reprezentantka Silva Rybářová, která bohužel odpadla od hlavní skupinky již ve druhém kole.

Nová zpřísněná bezpečnostní pravidla si stejně, jako v loňském roce při mistrovství světa v Kanadě nová pravidla ohledně plavek, vyžádala mírné zmatky, jednání technické komise a jiný než doposud chápaný výklad na poslední chvíli před závodem, na nějž nakonec opět, jako vloni v Kanadě, nebyly příhlášené federace připravené. Doufejme ale, že vše bude v zájmu bezpečnosti. Další závod světového poháru se plave 30. dubna v Mexiku (Cancún).