Známe nejlepší maratonce roku 2011 v Česku, v Evropě i na světě

Pražský hotel Pyramida hostil ve středu nejlepší sportovce ČSPS a mezi nimi svými loňskými výsledky jednoznačně kralovala zvolená nejlepší dálková plavkyně roku 2011 Jana Pechanová (trenér Josef Nalezený). Loňské medaile z mistrovství Evropy ani snad nedávaly žádnou jinou možnost. V hlasování odborníků získala 49%. Vedle stříbra (5km) a bronzu (25km) z ME v Ejlatu, vybojovala 7. místem na MS v Šanghaji olympijský start v Londýně (10km), 10. místo na 5km, a na ME rovněž 8. místo na 10km. Vedle toho získala premiérově i domácí double – mistrovské tituly na 5 i 10km. Startovala rovněž v Marathon Intl. Test Event v Londýně (7.), na SP v Brazílii (7.) a dvakrát vystoupala na stupně vítězů v Great Swim ve Skotsku a Anglii.

Druhé místo obsadil Rostislav Vítek (trenér Zdeněk Tobiáš), který získal 24% hlasů a který přesvědčil odborníky především 7. místem na 25km na ME v Ejlatu, vítězstvím v závodu světové série GP Capri – Neapol (36km), tituly mistra ČR na 10km a 20km a celkovým vítězstvím v Českém poháru 2011. Vedle toho vyplaval v Ejlatu i 21. místo na 10km, 23. místo na 5km a vyhrál řadu domácích závodů. Rosťa i Jana (na obrázku převzatého z czechswimming.cz spolu s třetí Silvou Rybářovou, juniorkou Lenkou Štěrbovou a předsedou sekce DZP Zdeňkem Tobiášem) jsou stálicemi českého vytrvalostního plavání – oba se v anketě prvně umístili již v roce 2000, kdy Jana poprvé vyhrála, stejně jako všechny další ročníky vyjma let 2001 a 2002 (Yvetta Hlaváčová) a roku 2009 (Rosťa Vítek).

Třetí místo v anketě patří se 14% hlasů těsně Silvě Rybářové (trenér Zdeněk Tobiáš), která tak těsně předčila s 11% Jana Pošmourného a mohla se prvně vyhlášení nejlepších plavců zúčastnit. Silva si třetí místo zasloužila 9. místem na MS 25km v Šanghaji, 8. místem na ME 25km v Ejlatu, 9. místem na Univerziádě v Číně (Šenzen), 29. místem na MS 10km, domácími tituly na 20km a bazénových 5.000m a celkovým vítězstvím v Českém poháru. Reprezentovala rovněž v řadě závodů SP (Brazílie) a EP (Izrael) a vyhrála několik domácích závodů.

Čtvrté místo (vyhlašováni byli ale pouze první tři) patří loni třetímu Janu Pošmournému, za 20. místo na MS 5km a 32. místo na 10km, 14. místo na ME 25km a 15. místo na 10km a 24. místo na 5km, 11. místo na Univerziádě, domácí tituly na 5km a 5000m (indoor) a reprezentaci na závodech SP (14. místo v Brazílii) a EP a 4. místo v Great Swim v Anglii. Všichni čtyři jmenování jsou členy resortního sportovního centra MV ČR a Komety Brno. Páté místo a jediný, kdo se ještě v anketě umístil (1% hlasů), byl Libor Smolka za 10. místo na MS 25km v Šanghaji.

V kategorii juniorů obhájila jednoznačně (72%) vítězství v anketě Lenka Štěrbová (SC PA Pardubice, trenér Tomáš Neterda), dorostenecká mistryně ČR na 10km i 20km, vítězka ČP v kategorii dorostu, 19. z MEJ ve Španělsku, 12. a 13. z EP v Turecku a vítězka mnoha domácích závodů. Druhé místo (vyhlašována byla ovšem pouze vítězka) patřilo Adéle Solské (9%), třetí Matěji Kozubkovi (8%), čtvrté Janu Kútnikovi (7%) a páté Vítovi Ingeduldovi (5%), takže rozdíly na dalších místech byly minimální.

Známe rovněž nejlepší dálkové plavce světa i Evropy, ale k nim se vrátím v dalším textu.