Rozhovor se Silvou Rybářovou, která vybojovala třetí místo v maratonu světové série Grand Prix

Silvie Rybářová dokázala hned svůj první start v maratonu delším než 25kilometrů – v legendárním 36-kilometrů dlouhém závodě z ostrova Capri do Neapole – proměnit ve své premiérové umístění na stupních vítězů. A nejenom to, zároveň si polepšila na 4. místo bodování GP. Přinášíme oficiální výsledky závodu, historický přehled a hlavně rozhovor se Silvou, která se po tomto svém životním úspěchu podělila se čtenáři plavani.info a openwater.cz se svými pocity a zážitky.

Závod byl nesmírně medializovaný (to se, jak je bohužel u nás pravidlem, netýká Česka, které zatím neobjevilo kouzlo a nádheru plavání na rozdíl od drtivé většiny světa i Evropy), čemuž napomohl i hvězdný Australan Trent Grimsey, který časem 6:29:32 hod. překonal 30 let starý traťový rekord Paula Asmutha z roku 1982. Za ním na stupně vítězů, poprvé v této sezóně, stejně jako Grimsey, vystoupali domácí Italové Stochino a 34-letý veterán Andrea Volpini, který nedokázal ve své toužebné vítězství proměnit ani svůj devátý (!) start na Capri. Dostal se alespoň na druhé místo průběžného bodování světové série Grand Prix za vedoucího Argentince Blauma. Skvělý výkon v parádním čase předvedl Libor Smolka, který v litém boji dohmátl sedmý. Startoval rovněž dvojnásobný vítěz Rostislav Vítek, který ovšem svůj pátý start v závodě musel kvůli ramenům po 3,5 hodinách vzdát. Před Silvou doplavaly již jen vítězná Španělka Esther Nunez, třetí ze Santa Fe, která se tímto vítězstvím dostala do čela průběžného bodování Grand Prix, a Ruska Anna Uvarova, druhá z Rosaria a vítězka ze Santa Fe, která si drží druhou průběžnou pozici. Silva je díky startu v Cancůnu na 15km na skvělém čtvrtém místě. Světová série Grand Prix pokračuje 28.7. na Lac St-Jean v Kanadě (32km), o týden později 4.8. na Lac Magog rovněž v Kanadě (34km) a 5.8. v srbském Šabacu (19km) a uzavírá se 25.8. (termín byl právě přesunut z původního 11.8.) na jezeře Ohrid v Makedonii (30km).

Silvo,

jak se cítíš jen pár dní po tak velikém úspěchu? Už jsi to oslavila?

Cítím se moc dobře! Pro mě by byl úspěch závod dokončit a to, že to bylo na třetím místě, to je pro mě neočekávaná odměna. K tomu všechny gratulace a pozitivní reakce okolí. Díky tomu si teprve uvědomuji, čeho jsem dosáhla. Oslava nebyla nijak bouřlivá a myslím, že ani nebude. Ale ráda si sednu s lidmi, co mi fandí na nějaké to pivko nebo skleničku vína.

Jaký ten závod byl? Zkus nám ho přiblížit, prosím, všichni vědí, že je nejdelší, nejtěžší a nejslavnější, v 80. letech se v tomto závodě dokonce bojovalo o tituly mistra světa, ale jaký je ve skutečnosti?

Závod byl jiný, než co jsem doposud absolvovala. Žádná bójka, žádná vedoucí loď. Prostě jsme se pustili do moře s cílem doplavat do Neapole. Cílovou desku jsem viděla až pár metrů před koncem. Byla jsem závislá na doprovodné lodi, která mě velmi dobře informovala, občerstvovala a vedla do cíle. Strach z otevřeného moře byt taky obrovský, protože jsem většinu závodu plavala sama a z podvodního světa mám respekt, zvlášť na úplně otevřeném moři.

Jak Ti bylo a co si cítila, když jsi na trajektu cestou z Neapole na ostrov Capri viděla tu neuvěřitelnou vzdálenost 36 kilometrů a zjistila jsi, že z Capri není vidět ani Neapol a ani pevnina vyjma Vesuvu za dobré viditelnosti?

No, tak to byl strašný pocit :-). V tu chvíli jsem začala uvažovat, zda jsem zvolila správný typ závodu. Trajekt jel hodně dlouho (50minut) a opravdu to otevřené a rozvlněné moře mi moc odvahy nedávalo. Cestu jsem absolvovala 3x. a strach a respekt k takové dálce se stále stupňoval.

Jaký je rozdíl mezi Silvou vzor ME Balaton, kde jsi po své první pětadvacítce vypadala hrozivě a skončila na dlouhou dobu v lékařském stanu, a Silvou vzor Capri 2012, kdy jsi po 36 kilometrech skotačila na stupních vítězů s lahví šampaňského a poté svižně seskočila a lehce odkráčela?

Na závod na Balatonu se mi moc ani vzpomínat nechce. Tam byla největší chyba ve stresu a potřebě se vyčůrat do vody. S tím jsem se v dalším závodě už vyrovnala a doufám, že se nic takového nebude opakovat. Proto jsem se snažila s touto tratí vyrovnat, a kdyby byl jakýkoli problém, vždy se dalo vylézt na doprovodnou loď, která byla neustále u mě a hlídala i moji bezpečnost. A pocit po doplavání a vyskočení si na třetí stupínek byl úžasný! Úspěch, radost, pocit uspokojení, že to co dělám a čemu dávám tolik času v mém životě, má smysl a začíná se mi ta dřina z bazénu vracet. Bouchnutí šampaňského se mi povedlo, i vítězka si ho celkem užila.

Jaký závod z těch skutečných maratonů, dejme tomu 20 kilometrů a více, bylo nejtěžších? ME Balaton, ME Ejlat, MS Šanghaj, MČR Lipno nebo GP Capri – Neapol?

Každý závod je v něčem jiném obtížný. Na našich vodách jsem většinou v balíku a po půlce závodu už plavu sama jen v rámci tréninku a doplavání. Kdežto na velkých soutěžích je boj na startu, na bójkách, na občerstvení a neustále se snažím hlídat soupeřky. Capri bylo v balíku jen hodinu po startu, pak se pole hodně rozdělilo a následoval boj hlavně psychický s tou dálkou od pobřeží do Neapole, která se velice pomalu přibližovala. :-)

Podle ohlasů na webu Ti fanoušci neuvěřitelně fandili a přáli. Pomohlo Ti to? Chceš jim něco vyřídit?

Hrozně moc si toho ohlasu co mě čekal, jak už tady na webu nebo v mém mobilu, vážím a je to opravdu pěkný pocit! Určitě mi to pomohlo do dalších závodů. I sama začínám zjišťovat, čeho jsem schopná :-).  I když, určité obavy byly jak z mojí strany, tak i od mých blízkých co o závodě věděli. Předem jsem nechtěla nic hlásit ani nikoho zbytečně děsit :-)

U takovýchto závodů je nedocenitelná role doprovodu, který závod dokáže vyhrát nebo i prohrát. Ty jsi vytvořila úspěšný tandem s Martinem Dufkem. Jak jste se sešli a jaká ta spolupráce byla?

Pro mě má obrovskou váhu doprovod! V podání Martina Dufka si toho velice cením a jsem ráda, že si našel čas a mohl mi v takovém závodě pomoct. Známe se už od juniorské reprezentace, kdy jsme spolu absolvovali nekonečná soustředění v Nymburku a Plzni. Za jeho plavecké kariéry byl pod vedením Zdeňka Tobiáše, mého nynějšího trenéra. Poslední dva roky se opět na bazén vrací, náladu v 6h ráno na tréninku pozvedne a plavání rozumí. Díky tomu jsem si Martina vybrala. V Neapoli i na Capri, před i po závodě udržoval skvělou náladu. A to co předváděl na lodi při závodu, bylo taky parádní. Motivace, informace o soupeřkách, občerstvení podle mých potřeb a opravdu mě hnal do cíle. Proto Martinovi patří velké dík!

I přesto, že jsi letos již závodila v Mexiku, v Izraeli, doma i v Itálii, sezóna se teprve rozbíhá. Co máš pro své fanoušky dál připraveno?

Hlavním vrcholem pro mě bude ME v Italském Piombínu v září. Ale do té doby bych ráda ještě objela závody série GP na Šabacu, kde jsem pozvaná a taky Ohrid v srpnu. Dál si objedu závody v rámci českého poháru, ale titul se mi letos získat nepodaří, protože závody v zahraničí kryjí naše soutěže. Sezóna bude ještě dlouhá, čeká mě toho hodně a taky se na to těším! :-)