V Makedonii Silva Rybářová potřetí na stupních vítězů, Stojčev pojedenácté vítězně

Čtyřnásobný olympionik a legenda dálkového plavání 35-letý Petar Stojčev (na pravém snímku) v prvním letošním přímém souboji s celkovým vítězem světové série Grand Prix a vítězem hned tří letošních Grand Prix maratonů Trentem Grimsey dokázal na jezeře Ohrid v Makedonii pojedenácté z posledních 12 ročníků zvítězit. Navíc v novém rekordu 30-kilometrového závodu, který na trati od kláštera Sv. Nauma do přístavu Ohrid posunul na 5:19.30 hodin a překonal tak dosavadní rekord Slovince Igora Majcena za roku 2000 o 19 vteřin.

Edoardo Stochino, druhý z Capri-Neapol, vybojoval bronz, byť o druhém a třetím místě rozhodoval až fotofiniš. A ze třetího místa se radovala i naše Silva Rybářová (na prvním snímku přímo před Ohridským jezerem ležícím mezi Albánií a Makedonií), která se na stupně vítězů ve své premiérové Grand Prix sezóně dokázala probojovat již potřetí (3. místo v Capri-Neapol 36km, 2. místo v Jarak – Šabac 19km) a která až do posledního okamžiku bojovala se smečkou ruských plavkyň o vítězství i o stupně vítězů, protože nakonec zvítězila, stejně jako v předchozím závodě v Srbsku, Ruska Olga Kozidubova před svojí týmovou kolegyní Annou Uvarovou, která se tak prosadila na stupně vítězů letos dokonce popáté, ale Silva nakonec přehmátla třetí Rusku Sokolovou a na stupně vítězů se tak prosadila.

I tak si ale nakonec pohoršila v celkovém pořadí, kdy ji právě Ruska Kozidubová svým vítězstvím v Makedonii o jediný pouhý bod přeskočila a odsunula na celkové páté místo Grand Prix. I to však znamená veliký a životní úspěch a zároveň i finanční odměnu ze strany FINA za celkové pořadí. Celkově letošní GP vyhrála španělská veteránka Esther Nunez s 96 body před Argentinkou a loňskou celkovou vítězkou Pilar Geijo s 82 body, třetí Ruskou Annou Uvarovou se 77 body, čtvrtou Ruskou Kozidubovou s 52 body a Silvou, která v Cancúnu v Mexiku, v Neapoli v Itálii, v Šabacu v Srbsku a v Ohridu v Makedonii nakonec získala celkových 51 bodů.

Australan Trent Grimsey se s 95 body stal po posledním závodem letošní maratonské série Grand Prix jejím celkovým vítězem před Argentincem Blaumem (71 bodů) a Italem Adnreou Volpinim a Makedoncem Jevgenijem Pop Acevem na sdíleném třetím místě s 45 body a poprvé po 11 letech tak celkové pořadí nevyhrál Petar Stojčev, který letos plaval jen dva dlouhé maratony a dal přednost kvalifikaci na Olympiádu a přípravě na ní.

Závod v Makedonii je náročný nejen svojí délkou, ale i z hlediska cestování – 1400 kilometrů z Brna trvalo Silvě a Michalovi Šandovi v roli jejího závodního coache a doprovodu 20 hodin, ale oba se tak mohli pokochat nejkrásnějším jezerem, jaké ve své dosavadní sportovní kariéře viděli a dát za pravdu zprávám a popisu předchozích účastníků (Rosťa Vítek, Pavel Srb, Yvetta Hlaváčová, Radek Táborský) i oprášeným vzpomínkám Michala Šandy samotného z před více než 20 lety – závod má totiž dlouhou historii a plave se od roku 1964, byť součástí série světových pohárů je až od roku 1997. Věrný vpomínkám prý zůstal i dýchavičný autobus (prý to byl ten samý, co vezl Michala Šandu při jeho startu před více než 20 lety) vezoucí startující prudkými horskými průsmyky na start přesně na hranicích s Albánií. Silvě fascinovaly i davy lidí na místě startu i v cíli, kteří se fotili v první řadě s hvězdným Stojčevem (on je hvězdou i pro místní Makedonce, ostatě Ohrid byl ještě v 9. století hlavním městem bulharského císařství a Bulhaři a Makedonci si rozumějí asi tak jako my se Slováky), ale hned ve druhé řadě s každým dalším, kdo měl na ruce startovní číslo. K samotnému závodu Silva řekla: „Během závodu jsme měli 10 orientačních bójí, které se museli obeplavat. Do 12km se snažili chlapi sem tam utrhnout, ale nikdo moc nechtěl tahat hlavní balík, takže 7 ženských se mohlo vyvézt s nimi. Poté kopli do vrtule a v našem balíku zůstaly 3 rusky, španělka Nunez, dva chlapi a já. V tom okamžiku odpadla dokonce i Argentinka Geijo. Naše 7-členná skupina byla pospolu až do poslední 10. bójky, kde se teprve Rusky pustily do útoku. Do té doby nechtěla ani jedna jít do vedení a vézt balík. Což je nepřiměřená taktika, protože pokud není někdo jiný v čele, tak se neplave. Finiš byl velice málo vidět. Za 1. byl celkem dost malý a za 2. Odraz sluníčka tomu moc nepomohl. Naštěstí Míša mě navigoval do poslední chvíle závodu. Bohužel se po doplavání čekalo na fotofiniš a rozhodnutí nejvyšších o pořadí od 1.místa do 4., takže to byly docela nervy, ale nakonec jsem moc ráda, že to cinklo a byla z toho bronzová medaile. I když o setinu sekundy za ruskou Annou Uvarovou. Velice zkušenou závodnicí a 3. ženou v sérii GP. Ale taky 4 setiny před třetí ruskou závodnicí Sokolovou.“