První body světového poháru 2013 rozděleny. Do Argentiny míří i Rybářová a Smolka

Santos 2013V Jižní Americe začaly o víkendu oba světové poháry – Světový pohár na 10km v brazilském Santosu a světová maratonská série Grand Prix obsahující delší maratony v argentinském Rosariu. Na start první desítky v Santosu na pláži Aperacida se postavilo hned 49 mužů a 36 žen z 13 zemí včetně velkých jmen, včetně dokonce těch největších – olympijské vítězky Evy Risztov a dalších olympijských medailistů Thomase Lurze, Richarda Weinbergera a Martiny Grimaldi nebo úřadující domácí mistryně světa Any Marcely Cunhy či další domácí hvězdy a celkové vítězky světového poháru 2009 Poliany Okimoto.

Vítěžně do letošního roku vstoupila Američanka Emily Brunemann (vloni zde byla pátá), které vytěžila ze své strategie v posledním kole a získala vítězství s více než půlminutovým náskokem před svojí reprezentační kolegyní a čerstvou studentkou prestižní Yale University Evou Fabian a Italkou Rachele Bruni (na snímku ze stupňů vítězů z fina.org). Mezi muži byl překvapivě nejrychlejší Francouz Romain Beraud (vloni skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý), který přefinišoval v posledních metrech Italy Federica Vanelliho a Matteo Furlan. Celá řada favoritů skončila překvapivě v poli poražených a někdy hodně hluboko, ve třetí, i čtvrté desítce, případně je ze závodu vyřadila diskvalifikace (Lurz, Ercoli) nebo závod nedokončili (Risztov). Vypadá to, že v letošním ročníku se máme na co těšit a že příval nových jmen na stupně vítězů pokračuje.

Brazilský závod, 7. Ročník International Marathon Swimming Santos – Unisanta, který se plave jako trofej Renaty Agondi, brazilské maratonkyně, kterou jsme potkávali na světových pohárech v 80. letech a která zemřela při svém pokusu o překonání Kanálu La Manche, byl pro domácí plavce rovněž kvalifikačním podnikem pro letošní mistrovství světa v Barceloně, kam se kvalifikovali první dva, tj. Allan do Carmo a Diogo Villarinho a Ana Marcela Cunha a Poliana Okimoto.

V Argentině pak po velkých otaznících vzhledem k čistotě vody, nakonec přece jenom odstartoval první maraton série Grand Prix – v Rosariu, na okruhu, na 15 kilometrů, pod patronací guvernéra provincie Sant Fe. V závodě dominovala zkušená Španělka Esther Nunez, která tak úspěšně vykročila k obhajobě celkové vítězství v Grand Prix, před Chorvatkou Karlou Šitič a Ruskou Olgou Kozydubovou. I v závodě mužů rozhodovaly zkušenosti a tak vyhrál favorizovaný Ital Simone Ercoli před svým krajenem Mariem Sanzullo a domácím Guillermou Bertolou.

Dalším závodem Grand Prix bude 57km dlouhý marathon Santa Fe – Coronda, do kterého nastoupí i naši reprezentanti Silvie Rybářová a Libor Smolka.