Nebezpečný úraz našeho reprezentanta při závodě ve Španělsku

Ingeduld NaviaSkutečně hrůzostrašnou a bolestivou zkušenost získal český reprezentant Vít Ingeduld ve Španělsku. V neděli po evropském poháru v Navii tam spolu Ondrou Baumrtem a Honzou Kútnikem startovali ještě v 56. ročníku (!) populárního říčního závodu Descenso Ria de Navia na 5 kilometrů spolu s dalšími 620 plavci. Závod se plave na tradiční trati po proudu řeky Ria de Navia, jak se u nás donedávna plavalo v Litochovicích. Letos se startovalo až několik minut po sedmé večer a protože v tu dobu již pomalu zapadalo slunce, byla kvůli nastávajícímu šeru trochu ztížená orientace. Hned po startu se v čele oddělila asi 16-členná skupina plavců, ve které byli i všichni tří čeští reprezentanti. Protože trasa závodu je daná korytem řeky, každý závodník se snaží určit si nejkratší trasu podle svého uvážení. Na to právě Víťa doplatil, když v posledním kilometru, narozdíl od většiny ostatních plavců, neplaval středem řeky, ale podél břehu, kde, bohužel, narazil do betonového krytu od vyůstění kanalizace do řeky, který se díky odlivu ocitl pouhých asi 10 cm pod vodní hladinou. Tam si ho Víťa nevšiml pří nádechu a díky šeru ho neviděl ani pod vodou a čelně do něj narazil. Rozsekl si horní ret až do nosu a roztrhl i levou nosní dírku (foto po šití a ošetření). Víťa sice ještě do cíle zvládl doplavat, ale kvůli bolesti a silnému krvácení již o závodění nemohla být řeč (11. místo, Honza Kútnik se výborným finišem dostal na 5. místo a Ondra Baumrt dokončil závod jako 13.; Bára Picková plavala dříve 3-kilometrový závod, ve kterém byla 11.). Po doplavání závodu byl Víťa ihned převezen do nemocnice v Navii, kde ovšem nešili a tak Víťu převáteli do další nemocnice v Ovideu, kde byl po tří a půl hodinovém čekání konečně ošetřen přímo plastickým chirurgem. Zranění, za které je samozřejmě odpovědný organizátor, který musí trať zabezpečit a případné nebezepčné místa označit, aby se jim plavci mohli vyhnout (např. bójí apod.) a který si byl pochybení vědom, proto veškeré náklady na ošetření putovaly za ním, stejně jako úhrada taxíků, a který se Víťovi a dalšímu zraněnému plavci omlouval s tím, že v 56-leté historii závodu se něco takového stalo poprvé, stojí Víťu vedle 12 (!) stehů i účast na finále evropského poháru v Hamburku. Tam nakonec odcestuje alespoň jako doprovod našeho jediného kvalifikanta Honzy Kútnika.