V Mexiku Rybářová pátá, Pošmourný 7., Baloun 10.

Cancun GP 2014 CZE predCancun GP 2014 CZE pred startem

Na proslulé Playa de Carmen v Cancúnu proběhlo třetí kolo letošního světové série Grand Prix. Na plavce čekalo 15 km na netypické trati, ze které šla hlava kolem, protože okruh měl pouhých 1250 metrů, což by v Čechách jistě vyvolalo diskuzi, neboť česká úprava pravidel povoluje okruh v nejkratší délce 1/10 délky závodu, a protože závod se plaval za červené vlajky na pláži a tedy za velmi nepříjemných vln díky větru vanoucímu od Karibského moře, kvůli kterým se málem utopilo hned několik občerstvovačů – místních pomocníků, kteří suplovali chybějící občerstvovací molo (viz. obr. 3). S podmínkami a 12 okruhy se nejlépe vypořádala německá živá legenda Angela Maurer, která letos v červenci oslaví neuvěřitelných 39 let (!) a doslova na poslední vlně v cíli porazila mladičkou Maďarku Annu Olasz. Silva (na prvních dvou snímcích všichni čtyři naši reprezentanti před startem) zpočátku bojovala (na pohodu) ve předu právě s Maurerovou, ale v půlce závodu chlapi dojeli (logicky na tak krátkém okruhu) ženský balík, který  se následně roztrhal. Klasika. S chlapama se udržela pouze Angela a Anna Olasz, Silva zůstala v druhém balíku a pak ji ještě ujely překvapivě domácí Mexičanka Melissa Villasenor, která se nakonec probojovala na třetí místo a na stupně vítězů vůbec poprvé v životě,  i největší soupeřka z Argentiny Pilar Geijo. Ta získala čtvrtým místem o dva body víc než Silva, která si po odpadnutí z balíku pohlídala místo páté, a v celkovém pořadí série Grand Prix mají obě na prvním místě společně 36 bodů.

Cancun GP 2014 vlny a feeding

Zatímco v závodě žen zvítězila zkušenost, v závodě mužů se podařilo vyhrát nováčkovi na startu 23-letému Holanďanovi Weertmanovi, úspěch jehož barev podtrhl třetím místem další Holanďan Schouten. Mezi ně se přece jenom vklínila zkušenost Simone Ercoliho v barvách italských. Holanďané přitom přijeli do Mexika hlavně sbírat zkušenosti, protože se soustředí na ME v Berlíně. No, povedlo se jim toho sebrat víc. Z našich do závodu vstoupil smolně Honza Kútnik, který byl hned po prvním kole diskvalifikován za podplavání bóje (aniž by o tom věděl). Do poloviny závodu plavali v přední části balíku Honza Pošmourný i Karel Baloun, při své premiéře ve světových pohárech, Pošmy dokonce v jednu chvíli vedl a musel proto takticky na pokyn trenéra brzdit. Vybojoval 7. místo a prvně dosáhl i na prize money. Karel poznal tvrdý styl babičky Maurerové, která ho v balíku nekompromisně zbila, ale nakonec vybojoval pěkné 10. místo, když v posledním kole dokonce stahoval skupinku před sebou.

Sluníčko při více než tříhodinovém závodě udělalo na (českém) jaře v Mexiku své, takže na čtvrtém snímku se můžete zlomyslně potěšit (nebo závistivě pokochat či alespoň politovat) ze spálených zad našich borců před jejich pětihvězdičkovým hotelem (bohužel ale 60km od Cancúnu, protože ten je obsazený turisty do posledního místečka). Příští týden naši pokračují na stejném místě závodem světového poháru na 10 kilometrů, o kterém budeme opět informovat.