Maďarsko-polský souboj na Balatonu, z našich nejlépe Rybářová a Baloun

Katinka HosszuEC Balaton 2014 W

Druhé kolo evropského poháru se konalo v Balatonfüred na Balatonu, osvědčeném místu dějiště mistrovství Evropy v roce 2010. Madaři, kteří měli tento závod zároveň jako mistrovství Maďarska na 10 kilometrů a rovněž jako kvalifikaci na srpnové ME v Berlíně, což přivedlo na start nebývalou konkurenci včetně domácí bazénové hvězdy Katinky Hosszú (na první fotce po doplavání), olympijské vítězky Evy Risztov, mistra Evropy na 1500VZ v krátkém bazénu z roku 2013 Gergely Gyurta nebo vítězky evropského poháru Anny Olasz, si dali s oragnizací záležet a zvládli vše na jedničku. Význam závodu pro domácí plavce podtrhoval přímý televizní přenos maďarské veřejnoprávní televize. Ostatně, Budapešť vloni získala pořadatelství Mistrovství světa v plaveckých sportech pro rok 2021 a i tento závod evropského poháru dokázal, že zaslouženě. Voda v Balatonu, která bývá proslulá svojí extrémní teplotou často dosahující až 30°C, měla překvapivě ideálních 22-23°C a rovněž jasné počasí a teplota vzduchu 24-25°C byly pro závod perfektní.

Mezi muži se od počátku prosazoval právě mistr Evropy Gergely Gyurta, který si již na třetím kilometru vypracoval masivní náskok a tempem, kterému nikdo nedokázal vzdorovat, vyhrál způsobem start –cíl. A to přesto, že jeho vyzyvatelem byl mj. mistr světa na 1500VZ z Melbourne 2007 Polák Mateusz Szawrymowicz. Ten nakonec skončíl “až druhý”, když třetí doplaval vítěz prvníko kola evropského poháru z izraelského Ejlatu Francouz Damien Cattin Vidal.

Závod žen byl podstatně vyrovnanější a Polka Natalie Charlos nakonec dokázala ve finiši udolat obě maďarské favoritky Evu Risztov, která si i druhým místem spravila chuť po diskvalifikaci v Izraeli, a Annu Olasz (všechny tři na druhé fotce při vyhlášení). Hvězdná Katinka Hosszú, pro kterou to byla premiéra na venkovní vodě, stačila tempo až do šestého kilometru, pak ale zaplatila daň za nezkušenost na tak dlouhé vzdálenosti, balík jí dle jejích vlastních slov semlel, a propadla se až na 10. místo, na kterém ale dokázala doplavat do cíle! V cíli prohlásila, že to byla drsná zkušenost, musela zastavovat a hledat správný směr, a je to pro ni jen potvrzením, že se má držet čáry na dně bazénu a plavat pouze mi dvěma nataženými dráhami. V každém případě, v domácím šampionátu na 10 km tak skončila čtvrtá.

Závod se vydařil i našim reprezentantům, když Silva Rybářová bojovala s nejlepšíma až do finiše a vybojovala nakonec slušné páté misto. Ani Karel Baloun se svým 8. místem neztratil, navíc dokázal být stále v kontaktu se skupinkou, která se rvala o třetí místo. Víťa Ingeduld se snažil jak mohl. Napálil moc začátek a pak se pomalu dostával z krize, až se z ní dostal a znovu bojoval ve druhé skupince o lepší umístění. Důležité bylo, že to nevzdal a bojoval až do konce, což mu vyneslo 12. místo. Jakub Tobiáš se po maturitní pauze rozplavával pomaleji a když odpadl ze skupiny, tak bojoval hlavně sám se sebou, aby doplaval. To se mu podařilo na 24.místě a 12-minutovou ztrátou na prvního. Reprezentančí trenér Rostislav Vítek k Balatonu řekl: „Pro naše reprezentanty to byl test, jak jsou na tom oni sami a jak konkurence. Opět se nám ukázalo, že konkurence nespí. Překvapením závodů, alespoň pro mě, byla obrovská skupina Poláků, kteří začínají plavat dálkové plavání na velice vysoké úrovni. Viděl jsem to vůbec poprvé, že by Poláci měli tak početnou výpravu a je vidět, že začínají vystrkovat růžky do světové elity.“

Evropský pohár pokračuje příští týden v Marmarském moři v Istanbulu, počátkem srpna v holandském Hoornu a španělské Navii a vrcholí 13.-14. září finálem v Castellabate v Itálii.