Dvě osmnáctá místa a obhajoba Andersonové v prvním dni mistrovství světa

MS Kazan 5km AlenaMS Kazan 5km muzi startO víkendu začalo v tatarstánské Kazani Mistrovství světa v plaveckých sportech a hned první den se představili i plavci na trati 5 kilometrů. V úvodním závodě žen (voda 19,3°C) se premiérově na MS vedle dalších 38 plavkyň představila terpve 17-letá Alena Benešová u USK Praha (na snímku po doplavání). Od startu se držela pokynů, které před startem obdržela, a po 2,5km se stále pohybovala v hlavní skupině cca 25 plavkyň. Alena schytala pár tvrdých ran od soupeřek, ale nijak jí to v závodě neovlivnilo a dál makala naplno, až do konce závodu. Bylo z toho nadějné umístění, příslib do budoucna a cenné zkušenosti do dalšího startu v Kazani. Titul na pětikilometrové trati získala 23-letá Američanka Haley Andersonová, stříbrná z OH v Londýně, která dokázala obhájit zlato z Barcelony a stala se tak vůbec první obhákyní po fenomenální Larise Ilčenko. Stříbro vybojovala dravá Řekyně Kalliopi „Kelly“ Araouzou, která si polepšila o dvě příčky oproti Barceloně, a bronz Němka Finnia Wunram.

Po ženách se na start 49 mužů (voda 20,1°C) postavili Ján Kútnik a Vít Ingeduld (start zachycený na druhém snímku). Oba naši borci se v polovině závodu, stejně jako Alena Benešová, drželi v hlavním balíku. Poté se začalo zrychlovat a balík se začal rozpadávat na několik skupinek. Nikdo pořádně neměl přehled o tom, kde je a zda je v té správné skupině. Nakonec překvapivě vyhrál Jihoafričan Chad Ho, čtvrtý na stejné trati v Barceloně, a bronzový již v roce 2009 v Římě, jehož dramatický souboj o zlato před Robem Muffelsem z Německa, stříbrným na stejné trati vloni v Berlíně, rozhodla až cílová fotografie. Díky Muffelsovi tak Němci získali i přes ukončení kariéry Thomase Lurze medaili z mužské pětky na všech poslední 12 mistrovství světa! Bronz bral Ital Matteo Furlan, který pro Itálii získal na této trati první medaili od roku 2006. Rozestupy od prvního závodníka hovoří za své. 10-vteřinová ztráta znamenalo umístění ve druhé desítce a 20-vteřinová již v desítce třetí. Oba naši závodníci zaslouží pochvalu za tvrdě odvedenou práci a pěkný výsledek. Vždyť Kútnik skončil osmnáctý, ale od vítězného Jihoafričana dělilo pouhých 11,2 sekundy!