Pět českých rekordů masters ve Vysokém Mýtě

OLYMPUS DIGITAL CAMERALetošní dálkoplavecká sezóna začala již po osmé v bazénu ve Vysokém Mýtě domácím mistrovstvím masters kategorií na tratích 3km a 1500VZ. Tento unikátní závod si již našel své pevné místo v termínovce a těší se narůstajícímu počtu zájemců zkušenějších 25-ti let. Navíc je již tři roky součástí nejenom termínovky dálkoplavecké ale i bazénové veteránské, takže se na mýtském dvacetipětimetrovém kolbišti schází ryzí venkovní dálkoplavci a otužilci s teplomilnými masters plavci, pro které je to jedinečná příležitost si zaplaval čas na 1500VZ na pětadvacítce do bazénových statistik. Pravidla dálkového plavání jsou totiž na bazénových tratích shodná včetně startu z vody, který je u masters plavců umožněn, zatímco v Mýtě vyžadován. Tak jsou dokonce mladší kategorie v Mýtě “handikepovány”, protože musejí startovat z vody v každém případě. Přesto se letos podařilo hned pěti plavcům překonat české rekordy masters a zapsali se tak trvale do českých tabulek (25m): v kategorii M25 čerstvá veteránka Veronika Milerská (UnBr) časem 18:41,4, v kategorii M55 Alžběta Dvořáková (Boh) časem 22:06,4, v M60 Jaromír Bulant (SCPAP) časem 24:11,0 a v kategorii M65 Jaroslav Jelínek (SpCh) 29:35,3 a Vlasta Čudanová (KomBr) 32:09,0.

Úplně nejrychlejším plavcem byl bývalý reprezentant MUDr. Jakub Fichtl (M30) časem 36:08 min na 3km, kterým by atakoval dokonce „krnovskou“ hranici jedné hodiny na pětce. Nejúspěšnějšími byli Veronika Milerská a Luboš Grošek (oba UnBr), Alžběta Dvořáková (Boh) a Vlasta Čudanová (KomBr), kteří získali tituly ve svých kategoriích na obou tratích. Nejstarším patnáctistovkařem pak byl 75-letý MUDr. Jaroslav Novák (KVSPl), bývalý předseda sekce DZP a zástupce ČR v TOWSC FINA i LEN, který startoval na 10km již na 7. ročníku Lipenského maratonu v roce 1973 a je vůbec prvním vítězem tradičního Kroufkova memoriálu na Seči z roku 1975 a který v Mýtě získal titul v kategorii M75.