Abu Dhabi hostilo světový pohár na 10km

Kútnik Abu DhabiAbu Dhabi 2016Přiletěl jsem v utery brzo ráno, takže jsem měl dostatek času rozkoukat se na place a vyrovnat se s minimálním tří hodinovým časovým posunem. Hotel byl na velmi slušné úrovní s plnou penzí. Treninky probíhaly ráno v bazénu místní univerzity, kde byla nová osmidráhová padesátka a odpoledne v moři, v místě konání závodu, ovšem jen asi na 500 metrů dlohém okruhu, vzhledem k velkému vytížení maríny. Buď zde trenovali závodníci rychlostních člunů, nebo jachtaři. Současně s Fina OWS 10km zde probíhal Fina OWS světový pohár high diverů, kteří skáčí z 27 metrů. Takže pro diváky to bylo o to zajímavější, že mohli sledovat náš závod a zároveň trenink skokanů v cílovém prostoru.

Ještě před startem závodu proběhla na technickém meetingu spíše hádka než debata, protože hned jako první bod oficíři z Finy oznámili, že závod mužů bude rozdělen do dvou vln, v první mělo startovat 55 závodníků, kteří měli minimálně jeden start z loňského ročníku světového poháru a ve druhé ti ostatní. Toto okamžině zažehlo vášnivou debatu, hlavně u federací které měli tento závod jako kvalifikační pro různé ostatní podniky letošního roku. Zprva to vypadalo že se technická komise nedá v žádném případě zlomit, protože jejich hlavní argument byla bezpečnost závodníku, kde podle nich bylo moc nebezpečné pustit 81 mužů najednou na 2 km dlohe kolo s čtyřmi poměrně malými bojkami, bez takzvaného banánu. Takže druhá vlna měla startovat 5 minut po té první a dívky 15 minut po odstartovaní prvních mužů. Nakonec však však Fina povolila a po podepsání dokumentu všemi federacemi o nesouhlasu s Fina pravidlem o rozdělení startovního pole odstartovali všichni naráz a je pravda, že hlavně na prvních několika bojkách to byl doopravdy masakr.

Abu Dhabi KútnikSamotný závod měl start v pátek v 15:00 zdejšího času. Na startu byla větši plavců světové špičky a silné federace jako Italie, Německo nebo Francie mělo vícenásobné zastoupení.  Stratovalo se tedy z vody na 2 km dlouhém okruhu s teplotou vody 21 „C, obloha byla zatažená a teplota vzduchu cca 20°C. Hladina poměrně klidná a moře bez proudů, protože se plavalo v ohraničené zátoce. Vzhledem k tomu, že jsem byl na zavodu sám, byl mi přidělen místní krmič, který neuměl ani pořádně anglicky a nic podobného v životě nedělal, trošku mě to znervoznilo, ale po dlouhe debatě a podrobném popisu co má dělat jsem myslel, že to bude v pohodě avšak nebylo. Krmící molo bylo vzdálne asi 200 metrů od startu a bylo vzhledem k trati poměrně dost zešikma, to znamená že ti co stáli na konci byli poměrně v kurzu a k těm na začátku to byla zajížďka s poměrně velkou ztrátou. Před startem jsem mému krmiči řekl at se stoupne od poloviny dozadu a při prvním prujezdu ať na mě zamává svou výrazně modrou čepicí. Samotný start závodu se mi v celku povedl, byl jsem na špici, takže jsem se vyhl soubojům hned na začátku a měl jsem tedy dostatek času lokalizovat svého krmiče. Avšak nemohl jsem uvěřit vlastním očím, když jsem ho viděl stát jako uplně prvního a osamoceného na samém začátku mola, tedy v tom nejvzdálenějším možném místě. Po závodě mi zdělil, že se mu nechtělo mačkat mezi ostatními asi sto krmiči, kteří byli namačkaní jeden na druhého na konci mola a tak mu přišel dobrý nápad posunout se vpřed abych měl dostatek prostoru pro občerstvení.

V samotném závodě jsem se od začátku poměrně dobře držel v popředí hlavního balíku kolem 20 místa a plavalo se mi dobře. Bohužel po prvním kole jsem se k občerstvení nedostal, ikdyž většina závodníku občerstvilo kolo každé. V Druhém kole jsem si pro občerstvení dojel, protože to bylo kolo kde balík plaval nejblíže u mola(možno vidět na videu),  ale ztratil jsem na špici cca 20 pozic. Stálo mě spoustu sil se dostat opět na ztracené pozice, proto jsem až do konce znova neobčerstvil i kvuli tomu, že gely, které jsem měl sebou v plavkách mě ostatní závodníci doslova vyrvali z plavek už během prvního kola, kde docházelo k nejvíce strkanicím. Do posledního kola se najíždělo už v poměrně hodně ostrém tempu a zhruba 1 km před cilem mě vznikla menší mezera na hlavní pole a za sebou jsem tahl několik dalších závodníku a další jsem sbíral pocestě, kteří odpadli z uplného čela závodu. Do finiše jsem doplaval žíznivej jak nikdy na 31. místě s odstupem minuty na prvního, zamnou do cíle doplavala poměrně velká skupina silných závodníků, takže jsem byl rád, že jsem dokázal vyhrát finish naší skupiny. Po organizační stránce byl závod zabezpečen výborně. Z Abu Dhabi jsem se vracel v brzkých ranních hodinách hned po závodě.